Цікаві факти про людський мозок. Частина I

З 12 по 18 березня відбудеться Всесвітній тиждень знань про мозок. З цієї нагоди спеціалісти Lytvynenko Clinic вирішили познайомити Вас з цікавими та неочікуваними фактами про один з найважливіших органів у тілі людини. 

1. У середньому ваш мозок генерує від 25000 до 50000 думок на день. Як свідчать дослідження, у більшості 70% таких думок є негативними. Крім того, кожну секунду у мозку відбувається більше 100 000 хімічних реакцій.

2. Можливості мозку чоловіка і жінки подібні. Хоча чоловічі та жіночі гормони по-різному впливають на розвиток мозку, але у дослідженнях було знайдено різницю в тих ділянках мозку чоловіків та жінок, що відповідають за перенесення болю, реакцію на стрес та прийняття рішень. У іншому дослідженні, в якому було проаналізовано близько півмільйона дівчат та хлопчиків з 69 країн, не було виявлено великих розбіжностей мозку у математичних можливостях.

3. Коли ви закохані, ваш мозок світиться. Коли людина зосереджує свою увагу на об’єкті свого кохання, у неї починає світитися цілий набір частин мозку. Виявилося, що хвостате ядро (відповідає за контроль над свідомими рухами) дуже активне у закоханих осіб. Також освітлюються області головного мозку, що відповідають за виробництво дофаміну та норадреналіну (хімічні речовини, які пов’язані з хвилюванням і відчуттям задоволення). Саме тому закохані можуть розмовляти всю ніч, гуляти до світанку, легко змінювати спосіб життя.

4. Коли ви втомлені, ваш мозок здатен робити творчу роботу краще. Це може здатися нісенітницею, але давайте поглянемо на причину, що лежить в основі цього. Коли ви намагаєтесь робити творчу роботу втомленими, в цьому випадку вашому мозкові не буде вистачати сил на те, щоб відволікатися і він буде більше зосереджуватись на конкретному завданні.

5. Для мозку багатозадачність неможлива. Більшість людей думають, що вони можуть одночасно виконувати дві або більше речей, але виявляється, що багатозадачність практично неможлива для людського розуму. Те, що ми робимо, називається перемиканням контексту – швидким перемиканням уваги між різними діями, а не одночасним їх рішенням.

6. Стрес може змінити розмір мозку. Деякі дослідження показали ознаки зменшення розміру мозку в результаті стресу. Наприклад, у щурів, які зазнали хронічного стресу, було сильно зменшено об’єм гіпокампу (відповідає за перехід короткочасної пам’яті в довготривалу). В іншому дослідженні у мавп, які були відлучені від своїх матерів, навіть після повернення до звичайних соціальних умов декілька місяців спостерігали збільшення областей мозку, що пов’язані зі стресом.

7. Мозок має центр задоволення. Він дає нам знати, коли йому щось приємне і тоді він зміцнює бажання знову виконати ті ж приємні дії. Цей центр відповідає за ту схему винагороди, яка привчає людей до повторення всіляких приємних дій, від сексу до сміху, та є чи не основною причиною наркоманії та інших залежностей.

8. Ви можете навчити мозок керувати часом. Ви можете обдурити свій мозок, коли будете думати, що час рухається повільніше, роблячи нові речі. Коли ми отримуємо велику кількість нової інформації, нашому мозку потрібен час на її переробку. Чим довше ця обробка займає часу, тим довшим цей період відчувається. Наприклад, загроза життю або великий стрес змушує мозок звертати на це більше уваги, тому людина пам’ятає цей час як більш довгий, оскільки мозок записує більше досвіду. З іншого боку, якщо мозку не потрібно обробляти багато інформації, час, здається, рухається швидше. Пам’ятаєте моменти, коли ви були щасливі і тоді, здавалося, час пролітав дуже швидко?

9. Короткочасний сон покращує продуктивність мозку. Всі ми знаємо, наскільки важливий сон для нашого мозку, а як щодо короткочасного сну? Виявляється, що для мозку буде дуже корисним подрімати. Це допомагає покращити пам’ять і робить навчання краще. Згідно з нещодавнім дослідженням, під час короткочасного сну права частина мозку набагато активніша за ліву. Незважаючи на те, що 95% населення є правшами, а лівий бік мозку є найбільш домінуючим, права частина постійно є більш активною під час сну. Отже, поки ліва частина мозку відпочиває, права частина очищує тимчасові спогади, переміщує певну інформацію в довготривалу пам’ять, що зберігає основні моменти дня.

10. Запах шоколаду стимулює роботу мозку. Запах шоколаду впливає на тета-хвилі мозку, які викликають відчуття розслаблення. Флавоноїди, на які багаті боби какао, покращують пам’ять та підсилюють можливості мислення під час вирішення логічних задач.

11. Мозок доволі важкий. Середній мозок дорослого важить від 1,2 кілограма до 1,4 кілограма або близько 2% від ваги тіла. А об’єм становить 1130см3 у жінок і 1260см3 у чоловіків. Близько 80% вмісту черепа є мозком, а рештою є рідина, яка захищає нервову тканину, та спинномозковою рідиною. Якщо поєднати всю цю мозкову рідину та кров, вона буде складати близько 1,7 л.

Це ще не всі цікаві факти, які ми зібрали для Вас, тож слідкуйте за оновленнями на сайті. Далі буде!

 

Запишитесь на прием

Введите имя
Введите телефон
Введите E-mail
Ваше сообщение успешно доставлено. Мы свяжемся с Вами в ближайшее время.
Перезвоните мне
Введите номер телефона и мы свяжемся с вами в ближайшее время
Введите имя
Введите телефон
Ваше сообщение успешно доставлено. Мы свяжемся с Вами в ближайшее время.