Деменція і хвороба Альцгеймера: в чому різниця.

Зараз у світі понад п'ятдесят мільйонів людей з деменцією, і ризик підвищується в міру зростання тривалості життя: після 65 років він кожне п'ятиріччя подвоюється. Діагноз деменції означає порушення функцій головного мозку з поступовою втратою знань і навичок. Дана патологія виявляється у кожної шостої людини старше 80 років, у кожної третьої старше 85, у кожної другої після 90 років. Передбачається, що через десять років буде понад 80 мільйонів людей з деменцією, а ще через тридцять - 152 мільйони. У США ця хвороба щороку забирає більше життів, ніж рак грудей і рак передміхурової залози разом узяті. При цьому, за самим діагнозом тягнеться шлейф домислів і міфів. Згадаймо про найпоширеніші з них.

 

1. Деменція і хвороба Альцгеймера — одне і те ж

 

Насправді, деменція — це синдром (тобто комбінація симптомів), у якого може бути безліч причин, і одна з них — хвороба Альцгеймера. Саме ця патологія виникає у 70% всіх випадків деменції. Рідше до погіршення когнітивної функції можуть призводити порушення мозкового кровообігу, хвороба Паркінсона, зниження функції щитовидної залози, хронічні інфекції головного мозку і навіть прийом деяких ліків. Це ще не все: іноді під деменцію маскується глибока депресія, а в інших випадках депресія — один із симптомів деменції. Така плутанина, звичайно, ускладнює діагностику.

 

Про хворобу Альцгеймера зараз відомо, що вона виникає через аномальне накопичення певних білків у клітинах мозку і міжклітинному просторі. Один з цих білків — амілоїд, який відкладається у вигляді бляшок навколо нервових клітин. Другий — так звана аномальна білкова структура тау, або тау-білок, яку видно у вигляді клубків у самих нервових клітинах. Поки невідомо, чому це відбувається — але вчені вже знають, що ці зміни починаються за багато років до появи перших симптомів.

 

2. Деменція і хвороба Альцгеймера бувають лише у літніх

 

Хоча вік дійсно є серйозним фактором ризику, деменція зустрічається й у молодих людей. При цьому людина поступово втрачає накопичені за життя навички, швидкість мислення, кмітливість, мовлення, можливість управляти настроєм і тілом; а причинами можуть стати зловживання алкоголем, пристрасть до наркотиків, пухлини мозку, черепно-мозкові травми або інфекції. Утворення амілоїдних бляшок також характерне для синдрому Дауна, тобто у даної групи пацієнтів ймовірність виникнення деменції підвищена. У хвороби Альцгеймера теж є ранні форми, коли діагноз ставлять у віці близько сорока років. Кожен двадцятий пацієнт з хворобою Альцгеймера ще не перейшов рубіж шістдесяти п'яти років.

 

3. Причина розвитку хвороби Альцгеймера - генетичний збій

 

Ген підвищеної схильності до хвороби дійсно виявлений, він називається APOE epsilon 4, але навіть серед людей з цим геном лише у половини до дев'яноста років розвивається деменція. Консультація генетика може бути корисною тим, у кого деменція зустрічалася в декількох поколіннях родини.

 

Виявлені фактори ризику — це вік старше 65 років, черепно-мозкові травми й захворювання серцево-судинної системи. Лікарі методично закликають боротися з курінням, ожирінням, артеріальною гіпертензією і підвищеним рівнем холестерину — це фактори, що сприяють не лише формуванню інфаркту міокарда, інсульту, деяких злоякісних пухлин, але і розвитку хвороби Альцгеймера.

 

Обґрунтоване спростування наступних міфів про деменцію читайте у нашій черговій публікації.

 

Запишитесь на прием

Введите имя
Введите телефон
Введите E-mail
Ваше сообщение успешно доставлено. Мы свяжемся с Вами в ближайшее время.
Перезвоните мне
Введите номер телефона и мы свяжемся с вами в ближайшее время
Введите имя
Введите телефон
Ваше сообщение успешно доставлено. Мы свяжемся с Вами в ближайшее время.