ЛФК чи фізична реабілітація: у чому відмінність

Фізична терапія - це новий напрям в системі охорони здоров’я, якого не було за радянських часів. Сьогодні фізична терапія визнана дієвим методом при різноманітних захворюваннях: інсульті, ішемічній хворобі серця, рухових порушеннях різної природи тощо. Замість фізичної терапії на пострадянському просторі була розповсюджена лікувальна фізкультура (ЛФК). Цей напрям суттєво відрізняється від фізіотерапії, про що спеціалісти LC Neuro детально розкажуть у цій статті.

Почнемо зі спільного: і інструктор ЛФК, і фізичний реабілітолог роблять з пацієнтом фізичні вправи, однак між ними є величезна різниця. Основна відмінність - фізична терапія використовує проблемно орієнтований підхід, при якому лікар визначає причину рухової дисфункції. 

ЛФК пропонує лише набір вправ, які можна робити при певному захворюванні без орієнтації на вирішення конкретної проблеми конкретної людини. Ця система не має доказової бази, пропонуючи лише вправи, які, звісно, корисні, але не здатні вирішити проблеми конкретного пацієнта. Наприклад, при ішемічному інсульті в гострому періоді призначали комплекс лікувальних вправ №4. І хоча пацієнт міг самостійно ходити на вулицю, він все одно виконував вправи у ліжку. 

З цієї ж причини ЛФК не дає можливості опанувати певний руховий навик, наприклад, самостійну ходу. Тому що ніякі пасивні методи не наблизять людину до поставленої мети. Лише робота до самостійної ходи з фізичним терапевтом.

У фізичній терапії навпаки - обов’язковими є обстеження, чітка постановка цілей, повна індивідуалізація реабілітаційної програми. Фізіотерапія ставить реалістичні та досяжні цілі, над якими людина буде працювати разом з фізіотерапевтом після хвороби або травми. Ця система заснована на доказах, тому використувує підходи, ефективність яких доведена у високоякісних дослідженнях. Це дозволяє не витрачати час та гроші пацієнта на втручання, ефективність яких є не доведеною або шкідливою. У фізіотерапії для обстеження пацієнта використовують спеціальні тести, а для відновлення втрачених функцій - доказові методи реабілітації, підібрані індивідуально.

Нещодавно була створена база даних точності діагностичних тестів у фізичній терапії - Diagnostic Test Accuracy Database (Dita). Вона була розроблена, щоб клініцисти, науковці та пацієнти могли легко отримувати інформацію про точність діагностичних тестів, які використовують фізичні терапевти. Якщо у пацієнта є набір рухових дисфункцій, то фізичний терапевт завдяки тестуванню знає, як визначити причину рухового порушення і впливати безпосередньо на нього. 

ЛФК - це про фізичний розвиток, рух, які є корисними, але, на жаль, це не комплексна лікувальна дія. Натомість рабілітація - про загальний розвиток тіла, формування навичок самообслуговування, стимулювання розумової діяльності, пам’яті, а головне - це активна участь людини у процесі та постійний супровід клінічного фахівця - фізичного терапевта.

 

Запишитесь на прием

Введите имя
Введите телефон
Введите E-mail
Ваше сообщение успешно доставлено. Мы свяжемся с Вами в ближайшее время.
Перезвоните мне
Введите номер телефона и мы свяжемся с вами в ближайшее время
Введите имя
Введите телефон
Ваше сообщение успешно доставлено. Мы свяжемся с Вами в ближайшее время.