Самогубство: як розпізнати та завадити

 

За рік в Україні понад 5 тисяч людей покінчили життя самогубством. Згідно з Державним комітетом статистики, на 100 тисяч осіб припадає 22 самогубства. Експерти відмічають, що суїцидальні спроби найчастіше скоюють молоді люди у віці від 14 до 29 років, що у більшості проживають у розвинених промислових районах.

Самогубство можна розглядати як гостру реакцію дезадаптації, що виникає у відповідь на екстремальну ситуацію, в якій смерть здається найкращим виходом. Та не існує однієї причини, через яку людина позбавляє себе життя. Психологи в основному виділяють декілька факторів, що провокують суїцидальні думки:

  • самотність;

  • особистісна фрустрація і відсутність впевненості у завтрашньому дні;

  • зниження економічного достатку;

  • війна або втрата близької людини під час воєнних дій.

Серед тих, хто має намір вчинити суїцид, від 70 до 75% тим або іншим чином розкривають свої прагнення. Іноді, це будуть ледве помітні натяки, часто ж загрозу можна легко розпізнати. Дуже важливо, що 3/4 тих, хто скоює самогубства шукають можливості висловитися і бути вислуханими.

Тому сім'я може:

  • своєчасно розпізнати ранні симптоми кризи (схильність до самоти й відчуження, проблеми зі сном, втрата апетиту, втечі з дому, різкі зміни в зовнішності й в поведінці, втрата інтересу до улюблених занять, несподіване погіршення успішності у навчанні або втрата інтересу до роботи, невідвідування навчання/роботи, розмови про смерть, записки про самогубство, відчуття безнадії, тривога, плач без видимої причини);

  • бути терплячими та намагатися зрозуміти близьку людину, поступово скеровуючи її думки на наявні в неї ресурси: улюблені заняття, відпочинок, життєві успіхи, надійні стосунки;

  • звернутися до фахівців за кваліфікованою допомогою (психолог, психотерапевт, психіатр).

Якщо ви помітили ознаки суїцидальних думок у своїх близьких, не зволікайте, зверніться по допомогу до спеціаліста.

 

Запишитесь на прием

Введите имя
Введите телефон
Введите E-mail
Ваше сообщение успешно доставлено. Мы свяжемся с Вами в ближайшее время.
Перезвоните мне
Введите номер телефона и мы свяжемся с вами в ближайшее время
Введите имя
Введите телефон
Ваше сообщение успешно доставлено. Мы свяжемся с Вами в ближайшее время.